Občanská iniciativa
Co jsou Rodiny proti prohibici?
Občanská iniciativa Rodiny proti prohibici vznikla jako hnutí matek, otců, sourozenců, partnerů a dalších příslušníků i přátel rodin postižených přísnou protikonopnou politikou. Ta nejenže nedostatečně chrání naše blízké, ale navíc je vystavuje neúměrně vysokým trestům. Sami na vlastní kůži jsme zažili a zažíváme absurditu prohibičního drogového režimu a voláme po změně.
Současný systém kontroly drog je nefunkční, nespravedlivý a neslučitelný s fungováním demokratického státu založeného na základních lidských právech a svobodách. Podkopává základy právního zřízení a přináší utrpení celým rodinám, které jsou vystavovány důsledkům trestního stíhání a soudních procesů. Ve skutečnosti tento systém ve jménu ochrany společnosti před drogami naopak stimuluje nelegální trh a všechna rizika s ním spojená, čímž poškozuje i nás – rodiny obětí této nesmyslné války proti konopí i dalším drogám.
Naše děti i naši rodiče jsou souzeni a odsuzováni za trestné činy ve jménu drogové prohibice. Pokud někdo spáchá nedovolený čin, měl by být potrestán. To je základ právního státu, který nezpochybňujeme! Co zpochybňujeme, je ospravedlnitelnost trestání za drogové trestné činy vůbec a hlavně výše těchto trestů. Dále zpochybňujeme posuzování a postup orgánů činných v trestním řízení a posuzování případů v tzv. drogových kauzách. Zpochybňujeme spravedlnost a nezaujatost v těchto kauzách, ve kterých platí princip presumpce viny a ve kterých je porušováno právo na spravedlivý proces. A to přesto, že formálně a navenek vše působí dojmem spravedlnosti.
Rozhodli jsme se vystoupit veřejně zejména proto, abychom bránili a morálně očistili naše rodiny – naše děti, rodiče a další příbuzné. Nicméně jsme toho názoru, že naše zkušenost a situace, ve které jsme se ocitli, by neměla nechat klidným žádného svobodného člověka této země. Válka proti drogám byla vždy válkou proti lidem!
Proč si myslíme, že současný systém prohibice drog a jejího přísného vymáhání nástroji trestního práva je neospravedlnitelný a nespravedlivý:
- 1. Alkohol zabíjí mnohem více než všechny drogy dohromady, způsobuje závislost, otravy, chronická onemocnění, násilí, materiální škody, tisíce úmrtí ročně. Přesto je trh s ním legální, reklamou podporovaný, státem regulovaný a dokonce chráněný. Totéž trh s tabákem. Naopak ostatní psychoaktivní látky („drogy“ nebo také „omamné a psychotropní látky“) jsou považovány za nežádoucí, zakázané, protispolečenské. Činy související s jejich pěstováním, zpracováním, výrobou, opatřováním atd. jsou přísně trestány, i když řada z těchto drog, např. konopí, je mnohem méně škodlivá než legální alkohol a tabák. Takový postup nemá základní logiku, není postaven ani na skutečném stavu věcí ani na legitimním cíli. Ideologii „světa s alkoholem a tabákem, ale bez drog“ nelze za současného stavu poznání považovat za obhajitelnou. Základní východiska drogové prohibice jsou tedy nevědecká, nelogická a nemorální.
- 2. Trhy s návykovými látkami by měly být regulovány tak, aby škody jimi způsobené byly co nejnižší, měly by být regulovány úměrně a efektivně, a tato regulace by měla být adekvátně prosazována. Prohibice jiných psychoaktivních látek než alkoholu a tabáku je prosazována velmi přísně prostředky trestního práva. V drogových kauzách padají velmi vysoké tresty odnětí svobody, které jsou odůvodněny předpokladem jejich vysoké společenské nebezpečnosti (jenž však ve srovnání s legálním alkoholem neobstojí, jak ukazuje bod výše). Takové tresty jsou tedy nelegitimní, neúměrně vysoké a jako takové jsou nespravedlivé. Jedinou skutečnou obětí těchto kauz jsou často obvinění samotní a jejich rodiny. Následně pak i celá společnost a stá, protože tito lidé v produktivní věku místo práce a placení daní sedí ve vězení, kde na ně platí stát, potažmo daňoví poplatníci.
- 3. Prohibice vytváří a posiluje nelegální trh. Látky z nelegálního trhu jsou nekontrolované a nebezpečné. Nelegální trh představuje větší rizika pro zdraví lidí než samotné užívání látek v rámci regulovaného trhu. Nelegální trh dále podkopává právní stát, je zdrojem černé ekonomiky, korupce a zbytečně vyčerpává prostředky kontrolních orgánů a orgánů činných v trestním řízení, které by mohly být využity jinak. Toto selhání prohibice však není způsobeno nedostatečnou silou jejího prosazování, ale principem prohibice jako takové. Prohibice musí být nahrazena rozumnou zodpovědnou regulací a trestní politika v oblasti drog musí být dekriminalizována.
- 4. Základním principem práva by měla být jeho jistota a předvídatelnost. To v drogových kauzách, a zejména v kauzách spojených s konopím, neplatí. Již samotný zákon o návykových látkách nedává základní jistotu v tom, co je legální a co není. Podle tohoto zákona není ani jasné, jestli konopí s obsahem do 1 % účinné látky delta-9-tetrahydrokanabinol je nebo není zakázanou drogou (tj. omamnou a psychotropní látkou). Trestní zákoník jasně nedefinuje, co je považováno za malé množství, množství větší než malé, značný rozsah nebo velký rozsah. Stanovisko Nejvyššího soudu, které absenci zákona nahrazuje a které určuje malá množství, od nichž se všechna další množství odvozují, nectí vlastní principy, na základě kterých tato množství údajně stanovilo. Orgány činné v trestním řízení vyčíslují tato množství svévolně na základě pochybných výpočtů a neberou přitom v úvahu skutečný stav věcí. Přitom tato množství mají zásadní vliv na výši trestů. Řada našich dětí je tím odsouzena k vysokým trestům odnětí svobody přesahujícím osm let. Jsou přitom popřeny základní zásady právního státu: princip určitosti zákona (kde je právo nejisté, tam není právo žádné) a princip zákonnosti jako takový (není trestu bez zákona).
- 5. V soudních řízeních nejsou často brány v potaz důkazy obhajoby, které svědčí ve prospěch našich dětí. Tyto důkazy jsou ignorovány jak orgány činnými v trestním řízení, policií a státními zástupci, tak soudci. Orgány činné v trestním řízení a soudy naopak účelově předkládají důkazy, které svědčí v neprospěch obviněných, a neberou v potaz důkazy, které svědčí v jejich prospěch. Na obviněné je již předem pohlíženo jako na viníky. Je tedy zpochybněn princip rovnosti před soudem a princip presumpce neviny.
V důsledku trestního stíhání našich blízkých v konopných kauzách prochází rodiny utrpením, psychickým i materiálním strádáním. Platíme statisícové částky za obhajobu, přicházíme o majetek, jehož prodej pokrývá náklady na právní služby. Rozpadají se nám vztahy a rodiny. Ale hlavně cítíme bezmoc při pohledu na naše souzené a odsouzené děti a blízké a na nespravedlnost, která se jim a nám děje. Klademe si otázky o smyslu společenského systému a fungování společnosti, ve které žijeme, ztrácíme důvěru v právo a spravedlnost, ztrácíme důvěru v tento stát, jenž daný stav dopustil. Abychom vrátili naději a víru ve spravedlnost sobě a ostatním, abychom narovnali skutečnost pokřivenou drogovou prohibicí, obracíme se na představitele zákonodárné, výkonné a soudní moci. Vyzýváme je, aby zastavili nesmyslnou drogovou prohibici, aby zavedli rozumnou regulaci drog a aby zavedli systém kontroly a trestů tak, aby byl úměrný a spravedlivý.
Obracíme se na ně zejména s těmito požadavky:
- 1. Ukončete konopnou prohibici a nahraďte ji rozumnou zodpovědnou legální regulací úměrnou škodlivosti látek obsažených v této rostlině. Změňte zákony tak, aby taková regulace byla možná. Zasaďte se o tuto změnu i na mezinárodní úrovni, je-li to nutné. Zákony mají sloužit lidem a být ku prospěchu společnosti, nikoliv naopak.
- 2. Dekriminalizujte trestní politiku ve vztahu ke konopí. Zaveďte takové změny, aby tresty byly úměrné jejich skutečné společenské nebezpečnosti. Trestní právo má být krajním prostředkem k regulaci lidského chování.
- 3. Odstraňte chaotičnost a nekonzistentnost práva v souvislosti s drogami. Zaveďte jasná zákonná pravidla pro to, co je a co není trestné, a jak je to trestné. Jde o základní předpoklady právního státu a práva na spravedlivý proces.
- 4. Vládu, Parlament a Ústavní soud vyzýváme, aby nemlčely ve věci ústavnosti a zákonnosti trestů v drogových kauzách. Pokud skutečně platí, že není trestu bez zákona a že kde je právo nejisté, tam není právo žádné, měly by tyto ústavní instituce zasáhnout.
- 5. Příslušné nadřízené orgány žádáme, aby prošetřily postup orgánů činných v trestním řízení v konopných trestních kauzách a postupy a procesy, jakými jsou skutky kvalifikovány a jak je o nich rozhodováno. Žádáme je, aby byli potrestáni ti, kteří účelově manipulovali s důkazy ve smyslu presumpce viny. Žádáme je rovněž, aby sjednotily postupy orgánů činných v trestním řízení a soudů, pokud jde o stanovení míry trestnosti a „rozsahu“ u drogových trestných činů.
Jsme připraveni doložit výše uvedené skutečnosti a podpořit naše požadavky na základě vlastních zkušeností a kauz našich blízkých. Jsme připraveni zúčastnit se jednání, na kterých se budou naše požadavky projednávat. Jsme připraveni pomoci všemi dostupnými prostředky změnit systém regulace návykových látek a trestní represe s ní spojené tak, aby co nejvíce sloužil, a naopak přinášel co nejméně škod a utrpení občanům této země.
Dne 26. 6. 2023
Za iniciativu Rodiny proti prohibici:
Irena Fenyklová, matka Matěje odsouzeného na 12 let
Dana Syslová, adiktoložka a terapeutka